blat kuchenny z kamienia prostyblat kuchenny z kamienia zaokrąglonyblat kuchenny z kamienia podwójnie zaokrąglonyblat kuchenny z kamienia ćwierćfazablat kuchenny z kamienia półfazablat kuchenny z kamienia hollywoodblat kuchenny z kamienia ćwierćwałekblat kuchenny z kamienia półwałekblat kuchenny z kamienia obniżony ćwierćwałekblat kuchenny z kamienia wodospadblat kuchenny z kamienia eskablat kuchenny z kamienia podwójna eska

Przykłady krawędzi dla blatów kuchennych:

ćwierćfaza

ćwierćfaza jako krawędz blatu kuchennego

półfaza

zaokrąglony

półwałek

eska

wodospad

 

Kiedy ustalimy rodzaj wykończenia powierzchni blatu kuchennego, należy zastanowić się nad typem wykończenia krawędzi.
Zasadniczą różnicą dla krawędzi jest kształt. Mamy do wyboru krawędzie proste, skośne, ćwierć i półwałki oraz wklęsłe. Następny podział krawędzi dla blatów kuchennych, to krawędzie ostre lub bardziej obłe, na kształty liter alfabetu, np. „U” lub „S”, geometryczne, czy nawet przypominające fale lub stopnie schodów.
Najpopularniejszą krawędzią jest prosta krawędź blatu. Jest to właściwie kąt prosty z małym skosem o nazwie fazka, by krawędź blatu kuchennego nie była ostra i bezpieczna dla użytkownika. Podobny typ krawędzi to „fazka-zaokrąglona”. Krawędź jest zaokrąglona po górnej stronie lub po obu stronach i nosi to nazwę „podwójne zaokrąglenia”. „Ćwierćwałek”, czyli górna krawędź jest zaokrąglona, a „Półwałek” to wykończenie krawędzi na kształt półkola. Skos w blacie kuchennym jesteśmy w stanie wykonać w naszym zakładzie kamieniarskim BK na górnej, dolnej lub po obu stronach krawędzi. Krawędź o nazwie „Eska” składa się z dwóch łuków, jednego wklęsłego i jednego wypukłego. Taki kształt nadaje blatom kuchennym bardzo ładnego wyglądu. Inny rodzaj krawędzi, to „Ćwierćwałek obniżony” , gdzie prosta krawędź zmienia się w zaokrąglenie.
Dla nas nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o wykończenie profilu blatu. Zawsze uprzedzamy, że im bardziej skomplikowana jest krawędź, to też czas na realizację zamówienia się wydłuża. Czasami klienci za późno zaczynają pytać o blaty, bo już w momencie kiedy są zamówione meble kuchenne, co niesie ze sobą duży stres, bo nasz proces produkcji wymagającego blatu klienta może potrwać nawet tydzień przy założeniu, że zamówiona krawędź jest typu Premium i jest wiele skosów przy łączeniu blatów.
Wybierając rodzaj krawędzi dla blatu łazienkowego czy kuchennego należy pamiętać, że im bardziej skomplikowana jest to krawędź, to też kurz i brud łatwiej znać. Czyszczenie nie jest skomplikowane, ale za to bardziej widać jeżeli nie czyści się regularnie powierzchni blatu. Zalecamy dokonać przemyślanego zakupu, jednak właśnie te skomplikowane krawędzie najłatwiej jest po prostu wyrównać do kąta prostego, a nie odwrotnie. Kamień dostępny w naszym zakładzie kamieniarskim jest tak piękny, że w sumie nie trzeba go dodatkowo zdobić, jednak spełnimy każde życzenie naszego klienta.